„Sztuka dla niektórych dzieci może być terapią, dla innych realizowaniem siebie i rozwijaniem talentów, ale dla wszystkich dzieci powinna być znakomitą zabawą.”

       Jednym z wielu zadań przedszkola jest stymulowanie rozwoju takich zdolności dzieci, dzięki którym kształtują one swoją osobowość, zwiększając szansę  na powodzenia w szkole i w życiu.  Uniwersalnym sposobem wspomagającym wszechstronny rozwój dziecka, w tym osobowość twórczą, są zajęcia plastyczne.

Czytaj więcej: KÓŁKO PLASTYCZNE 

Plan działań koła plastycznego rok szkolny 2017/2018

 

Lp. Tematyka zajęć Termin realizacji Odpowiedzialni
1. „Marzenia przedszkolaka” - rysowanie kolorowymi markerami marzeń dzieci na kolorowych balonach (prezentacja hol przedszkola)

20.09.2017

„Dzień Przedszkolaka”

M. Siewiera

E. Wilczyńska

A. Pniewska

I.Linkiewicz

2. V edycja Międzyprzedszkolnego Konkursu Logopedyczno – Plastycznego                             pt. „Jesienne   Głoski” 10/11.2017

I.Linkiewicz

A. Nowak

3. Wykonanie prac plastycznych pt. „Jesienna szaruga” (technika dowolna)(prezentacja prac na holu) 11. 2017

Wszystkie grupy

I.Linkiewicz

4.

Wykonanie skrzynek na listy do Św. Mikołaja

(praca przestrzenna)

12.2017

Wszystkie grupy

I.Linkiewicz

5. Wykonanie kartek bożonarodzeniowych 12.2017

Wszystkie grupy

I.Linkiewicz

6. Konkurs na najładniejszą maskę karnawałową 01.2018

Wszystkie grupy

I.Linkiewicz

7. Międzyprzedszkolny konkurs plastyczny pt. „Moja książka kucharska” 02.-03.2018

Wszystkie grupy

M. Kucal

A. Kamińska

I. Linkiewicz

8. Konkurs plastyczny „Wielkanocna pisanka” 03.2018

Wszystkie grupy

I.Linkiewicz

9. „Pokolorujmy nasz świat”- rysowanie kredą (teren przedszkola) 04.2018

Wszystkie grupy

I.Linkiewicz

10. Zwiedzanie Galerii Sztuki Współczesnej                w Kołobrzegu Według wyboru nauczycieli
11. Dekoracja holu Cały rok szkolny

Grupa I, II, III

I.Linkiewicz

12 *

*udział dzieci, rodziców, nauczycieli w ogólnopolskich, lokalnych, międzyprzedszkolnych konkursach plastycznych , konkursach logopedyczno-plastycznych, konkursach ekologiczno-plastycznych według bieżących ofert  

* *plan działań może ulec zmianie                  

Celem głównym zajęć plastycznych prowadzonych w naszym przedszkolu jest:

- rozbudzania zainteresowania sztuką, plastyką,

- odkrywania naturalnych predyspozycji, uzdolnień,

- mobilizowania do samodzielnego, twórczego działania,

- podnoszenia samooceny dziecka,

- umożliwienia wyrażenia przeżyć emocjonalnych,

- rozwijania u dzieci fantazji i wyobraźni,

- dostrzegania piękna otaczającego świata,

-kształcenia zdolności manualnych.

Zasady realizacji planu:

- stworzenie w każdej grupie kącika plastycznego, zawierającego różnorodne materiały,

- stworzenie przyjaznej i życzliwej atmosfery,

- budowanie poczucia swobody pracy,

- umożliwienie dokończenia pracy, odpoczynku,

- stwarzanie dzieciom swobody w wyborze tematu pracy,

- zaspokajanie potrzeby bezpieczeństwa, akceptacji, uznania, przynależności,

- indywidualne podejście nauczyciela do każdego dziecka,

-czas potrzebny do wykonania pracy plastycznej powinien być dostosowany do indywidualnych potrzeb i możliwości rozwojowych dziecka.

 

 

PROPOZYCJE TECHNIK PLASTYCZNYCH DO WYKORZYSTANIA NA GRUPACH:

WYDRAPYWANKA NA PLASTELINIE

Na kartkę z bloku technicznego nakładamy kawałki plasteliny (najlepiej w jednym kolorze, raczej ciemnym) i rozprowadzamy je palcami w różnych kierunkach – aż do uzyskania jednolitej powierzchni. Po zapełnieniu całej kartki wydrapujemy w plastelinie za pomocą zapałek, wykałaczek lub przyciętych patyczków dowolne wzory. Całość można utrwalić lakierem bezbarwnym.

 

OBRAZEK Z KLEKSA

Prace wykonane w tej technice są najczęściej dziełem przypadku. Na kartkę z bloku rysunkowego lub technicznego wylewamy niewielką ilość tuszu lub atramentu. Składamy kartkę na pół lub nakrywamy ją drugą i delikatnie gładzimy palcami (zabezpieczmy miejsce pracy starymi gazetami, gdyż tusz „lubi” wyciekać spomiędzy kartek), po czym kartki rozkładamy. Plama z tuszu powinna się rozprzestrzeniać, tworząc dwa symetryczne wzory. Po wyschnięciu można wzbogacić pracę, domalowując lub doklejając dowolne elementy.

 

 

FROTAŻ

Frotaż to technika polegająca na odbijaniu przedmiotów o wyraźnej fakturze na powierzchni papieru. Wykorzystujemy przedmioty naturalne (deski, kamienie, liście, pióra) oraz przedmioty codziennego użytku (monety, sitka, kryształy, tarki do jarzyn, haftowane tkaniny, puzzle, gruboziarnisty papier ścierny itp.). Można przygotować specjalne płyty kartonowe z naklejonymi paskami, plecionkami, kołami lub postaciami. Wybrane przedmioty nakrywamy kartką papieru i pocieramy ją grafitem lub kredką woskową. Wcześniej można przygotować szkic rysunku i uzupełnić go dowolnymi fakturami na zasadzie kolorowanki, podkładając pod kartkę różne przedmioty. W sklepach dla plastyków można zakupić grafity, którymi łatwiej pocierać papier niż zwykłym ołówkiem

 

BARWIENIE TUSZEM

Na mokry papier (może być brystol) spuszczamy kolorowe krople tuszu kreślarskiego (z pędzla, kroplomierza lub bezpośrednio z buteleczki). Tusz zacznie się zlewać, tworząc kolorowe, nieregularne plamy. Jeżeli całość delikatnie posypiemy w paru miejscach solą kuchenną, uzyskamy dodatkowy efekt.

 

 

BARWIENIE RURKĄ DO NAPOJÓW

Mocno rozcieńczone dowolne farby wodne lub tusze spuszczamy dużymi kroplami na papier i za pomocą plastikowej rurki do napojów rozdmuchujemy je w różne strony (dmuchamy dość mocno). W zależności od kierunku rozdmuchiwania otrzymamy różnej grubości „niteczki”. Najcieńsze wzorki uzyskamy wówczas, gdy trzymamy rurkę pionowo do papieru i w trakcie dmuchania poruszamy nią energicznie w różnych kierunkach.

 

MALOWANIE NA WILGOTNYM PAPIERZE

Kartkę z bloku rysunkowego nawilżamy wodą. Na mokrej powierzchni malujemy akwarelami. Kolory powinny się zlewać i łączyć ze sobą, tworząc jednocześnie ciekawe wzory. Obrazek po wyschnięciu ma bardzo delikatne barwy i lekko zaznaczone kontury przedmiotów. Technikę tę można wykorzystać, przygotowując papier do wycinanek lub tło obrazu.

 

WYCINANKA Z PAPIERÓW MALOWANYCH

Malujemy dowolnymi farbami kartki papieru rysunkowego. Można malować jednym lub wieloma kolorami, w pasy, w kratkę, smugami lub gładko. Po wysuszeniu papierów wycinamy z nich dowolne elementy, układamy kompozycję i naklejamy na kartkę papieru (czystą lub z namalowanym tłem). Dzieci młodsze mogą wykorzystać szablony (owoców, zwierząt, itp.), które przed wycięciem odrysują na zamalowanym wcześniej papierze. Podobną wycinankę można wykonać z papierów barwionych w technice frotażu kredkami świecowymi lub w inny, opisany wcześniej sposób.

 

WOSKOWE OBRAZKI

Strugamy kredki świecowe (nie mieszamy kolorów). Na kartce papieru układamy z ostrużyn dowolną kompozycję (dość cienką warstwę). Na tak przygotowany podkład nakładamy arkusik kalki technicznej lub folii aluminiowej (przy kalce technicznej możemy lepiej kontrolować efekty) i całość lekko przeprasowujemy żelazkiem. Pod wpływem ciepła kredki rozpuszczą się i utworzą kolorowe plamy, co da nam efektowną pracę.

 

UKŁADANKA MOZAIKOWA

Rysujemy prosty kształt, np. zwierzę. Dzielimy rysunek na wyraźne fragmenty ciała – głowa, nogi, tułów, ogon. Kartkę z rysunkiem przykładamy do złożonych razem kilku kartek kolorowego papieru (najlepiej ksero – jest dwustronny) i wycinamy dokładnie wszystkie narysowane fragmenty, tnąc nożyczkami wszystkie warstwy razem. Należy uważać, aby kartki pod spodem nie przesuwały się. Kartki można ze sobą lekko posklejać na rogach – przynajmniej częściowo ułatwi to pracę. Następnie rozdzielamy wycięte kawałki, układamy tyle różnokolorowych obrazków, ile było kartek papieru, i naklejamy (puzzle) na kartkach.

 

 

BATIK NA PAPIERZE

Na kartce z bloku technicznego (białej lub kolorowej) wykonujemy rysunek klejem (możemy wykorzystać klej w sztyfcie, klej płynny, rozcieńczony klej biurowy lub wikol). Malujemy pędzlem zamoczonym w kleju lub bezpośrednio ze sztyftów. Linie naszego rysunku powinny być dokładnie pokryte klejem i dość szerokie. Rysunek pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia . Następnie całą kartkę pokrywamy wodoodpornym tuszem kreślarskim i ponownie czekamy, aż praca wyschnie. Obrazek kładziemy na kawałku tektury lub deseczce i klej z warstwą tuszu spłukujemy pod kranem. Stosujemy kartki z bloku technicznego, gdyż zwykły papier szybko namaka i często się przedziera.

 

POSYPYWANE OBRAZKI

Na papierze lub kartonie (białym bądź kolorowym) szkicujemy obrazek, a następnie malujemy klejem po liniach naszego rysunku. Bierzemy z woreczków garść herbaty, piasku, kaszy lub innego sypkiego materiału i posypujemy obrazek. Dociskamy drobinki dłońmi do podłoża i strząsamy nadmiar materiału.

 

COLLAGE

Kolaż jest techniką polegającą na komponowaniu obrazów z różnych materiałów i tworzyw naklejanych na płótnie lub papierze. Niektóre fragmenty kolażu można dorysować lub domalować farbami.

 

 

COLLAGE – IMIONA

Na małych, kolorowych kartonikach przyklejamy litery potrzebne do ułożenia imienia (każdą z innego materiału i na innym tle). Możemy do tego wykorzystać tekturę falistą, tapety, gazety, płótna, bandaże, koronki, sznurki, zapałki, liście, herbatę granulowaną itp. Niektóre litery można po prostu namalować lub wyciąć z gazety. Z przygotowanych liter układamy imię i naklejamy je na papier. Do każdego materiału dobieramy odpowiedni klej.

 

„WYSZYWANKA” NA PAPIERZE

Na kartce z bloku technicznego rysujemy prosty wzór, np. jabłko. Kolorowym, grubym kordonkiem lub włóczką obklejamy kontury (można także wypełnić całą powierzchnię). Oklejony wzór wypełniamy kredkami lub farbami na zasadzie kolorowanki. Obraz można oprawić w ramki kartonowe ozdobione dowolnymi wzorami naklejonymi z włóczki.

 

MOZAIKA Z MAKARONU

Gromadzimy drobne makarony o różnych kształtach i kolorach. Na przygotowanym kartonie (białym lub kolorowym) układamy dowolną kompozycję i przyklejamy mocnym klejem. Makarony układamy gęsto i dociskamy dłonią do podłoża. Kompozycję możemy również mocować na podłożu z plasteliny i uzyskać dodatkowo kolorowe tło. Fragmenty pracy można pomalować plakatówką lub akwarelą.

 

WAŁECZKI Z PAPIERU

Z miękkiego papieru np. ręcznika papierowego, robimy wałeczki i zamoczone w klajstrze nanosimy na wcześniej przygotowany na kartonie rysunek. Można wypełnić całą kartkę rozpoczynając od konturów lub obkleić same kontury. Gdy klej wyschnie malujemy pracę farbami. Podobną pracę można zrobić używając miękkiej kolorowej bibuły. Wtedy pracy nie należy malować.

 

MALOWANIE NA PODKŁADZIE Z KASZY

Kartkę grubego papieru-kartonu smarujemy bardzo dokładnie klejem roślinnym, po czym szybko posypujemy ją kaszą manną, której nadmiar po kilku minutach zsypujemy z kartki. Po zaschnięciu malujemy na tym podkładzie farbami plakatowymi lub akwarelami.

 

MASA PAPIEROWA

Masę papierową wykonujemy mieszając miękki papier (mogą to być papierowe ręczniki) z mąką pszenna i wodą. Nakładamy ją następnie na karton, balon, słoik a po wyschnięciu malujemy farbami. (Można wykonać wspaniałe maski oblepiając nadmuchany balon masą, a następnie po zaschnięciu należy zdjąć „skorupę”, pomalować ją i ozdobić np. kawałkami włóczek brokatem, cekinami; z masy można kształtować również konstrukcje architektoniczne na słoikach lub butelkach.)

 

RYSUNEK KREDKĄ NA PAPIERZE ŚCIERNYM

Na arkuszu drobnoziarnistego papieru ściernego (najlepiej w ciemnym kolorze) wykonujemy rysunek pastelami (suchymi) lub kredkami ołówkowymi. Po skończonym rysowaniu spryskujemy powierzchnię werniksem lub lakierem do włosów, aby kredka się nie zsypywała.

 

MALOWANIE NA GAZIE

Arkusz z bloku technicznego oklejamy gazą higieniczna dbając o bardzo dokładne naciągnięcie materiału i solidne podklejenie. Malujemy plakatówkami, temperami lub akwarelami. Do wykonania podkładu można wykorzystać także piasek, ryż lub płatki kukurydziane.

 

MALOWANIE PATYCZKAMI KOSMETYCZNYMI

Na przygotowanym na kartce szkicu za pomocą patyczka do uszu stemplujemy - "kuleczkujemy" obraz. Na kolorowej kartce dobrze wygląda obraz wykonany białą farbą, zaś na białej kartce można używać wszystkich barw. Można "malować" również na kartce, którą wcześniej samemu się zamalowało na wybrany kolor.

 

WYDZIERANKA Z GAZETY

Można użyć gazet kolorowych z ilustracjami, uzyskać różne walory. Można również zapełnić wydzieranką cały karton (wybieramy karton zadrukowany czcionką). Posłuży jako tło do kolorowej wydzieranki lub wycinanki.

 

WYCINANKA Z MATERIAŁU

Wycięte formy bezpośrednio z materiału dziecko układa na tekturze tworząc określoną kompozycję po czym je nakleja.

OPRACOWAŁA I. LINKIEWICZ

Koordynator koła plastycznego