Dnia 12.09.2017 dzieci z grupy V , w ramach realizacji Planu Koła Turystyczno- Krajoznawczego, wybrały drzewo do całorocznej obserwacji. Podczas spaceru po parku nadmorskim dzieci szukały drzewa , które będą obserwować przez cały rok. Po powrocie do przedszkola zadecydowały, że obserwować chcą drzewo rosnące w naszym przedszkolnym ogrodzie. Wybrały drzewo DĄB. Wybrane drzewo  to dąb szypułkowy. Drzewo ma szeroką koronę z wieloma wielkimi konarami odgałęziającymi się od wspólnego pnia. Liście na krótkich ogonkach mają powcinany, gładki brzeg blaszki i klapy u nasady. Dzieci dotykały korę drzewa, poznały zapach drzewa, wygląd liści i owoców czyli żołędzie. Po powrocie do Sali z zapałem wykonały pracę plastyczną nt. ,, Drzewo dąb’’. Wszystkie prace zostaną umieszczone w albumie  ,,Dąb w czterech porach roku’’- lato. Następna obserwacja w następnej porze roku – jesienią.

CIEKAWOSTKI O DRZEWACH:

• W dawnej religii kreteńskiej  kult drzew zajmował ważne miejsce – adoracja. U Greków drzewa i gaje , były mieszkaniem bóstw i nimf. Dęby łączono zazwyczaj z Zeusem.
  • Jedno drzewo  dębu produkuje 50 tysięcy litrów tlenu dziennie co wystarcza dla 7 dorosłych osób.
  • W Polsce mamy ogółem około 9 mln ha lasów zajmujących 28 % terytorium kraju.
  • Najwyższym drzewem w Polsce to Jodła pospolita koło Nowego Dworu , ma 280 lat i 51 metrów wysokości , co można porównać  do 18 metrowego  budynku.
  • Najgrubszym drzewem w Polsce jest dąb szypułkowy,, Dąb Jana Bażyńskiego, rośnie w Kadynach w woj. Pomorskim. M 700 lat i 10,05  m obwodu. Obwód mierzymy 1m30cn od ziemi.

Opracowała mgr H. Iwanek