• Miejskie Przedszkole  Nr w Kołobrzegu
A A A

Temat: W krainie muzyki

 

1.Słuchanie opowiadania „W krainie muzyki”.

Dawno, dawno temu w malutkim domu mieszkała dziewczynka  i chłopiec.
Ona miała na imię Małgosia, a on Jaś. Dzieci mieszkały w zaczarowanej krainie – tak im przynajmniej się wydawało. W krainie tej wszędzie rozbrzmiewały dźwięki muzyki, po niebie tańczyły kolorowe nutki, a wszystkie domy były zamykane i otwierane przy pomocy wiolinowych kluczy. Dorośli w tej krainie całymi dniami grali na instrumentach i śpiewali, a dzieci całymi dniami słuchały muzyki i tańczyły. Wszyscy byli bardzo szczęśliwi. Pewnego dnia zerwał się bardzo silny wiatr, który porwał wszystkie tańczące nutki. W ciągu kilku minut zrobiło się smutno i cicho. Żaden instrument nie zadźwięczał, nikt nie miał ochoty tańczyć ani śpiewać. Wszyscy chodzili pochmurni, źli i smutni. Małgosia i Jaś długo zastanawiali się, co zrobić, żeby muzyka wróciła do ich zaczarowanej krainy. Chodzili po okolicy szukając nutek, które pomogłyby, wydobyć piękne dźwięki z instrumentów. Nagle Jaś wpadł na pomysł, że  sami mogliby wymyśleć znaki, które pomogą im zagrać na instrumentach. Wyciągnął ołówek i narysował bardzo dziwne znaki. Kiedy w zaczarowanej krainie  na nowo zaczęły rozbrzmiewać dźwięki z instrumentów wróciły kolorowe nutki, które jak zawsze rozpoczęły swój taniec po niebie.

 

Pytania do opowiadania

Czy chciałbyś/ chciałabyś mieszkać w tej krainie i dlaczego?

Czy było by w niej wesoło, czy smutno? Czy można byłoby tańczyć, śpiewać?

 

Co by było, gdyby na świecie nie było muzyki?” - zabawa twórcza w formie abstrahowania, szukanie odpowiedzi na pytanie . 

 

 

Dostosowanie materiału dla dzieci ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi

Jeżeli zaproponowane opowiadanie jest za trudne możemy wprowadzić dziecko w świat muzyki wykorzystać piosenkę „Muzyczna niedziela”

 

 .

Prosimy dziecko aby odpowiedziało na pytania dotyczące piosenki

-Co robiły pluszaki w niedzielę?

-Na jakich instrumentach grały pluszaki? Można wskazać te instrumenty na planszy

 https://www.etsy.com/pl/listing/270063056/clipartow-kolorowe-instrumenty-muzyczne

 

2.Zachęcamy do zrobienia domowego koncertu wykorzystując na instrumenty sprzęty codziennego użytku; garnek z pokrywką, łyżeczki i kubki plastikowe, kasza albo makaron w pudełku, wiaderko i miska.