• Miejskie Przedszkole Nr w Kołobrzegu
A A A

Katecheza

 

Temat: SZANUJE ZNAK KRZYŻA.

 

     „W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”- Tymi słowami chwalimy dobrego Boga Ojca, Jego Syna – Jezusa, i Ducha Świętego. To krótka, lecz bardzo piękna modlitwa. Znak krzyża wykonujemy zawsze uważnie i starannie, aby naszym przeżegnaniem się naprawdę chwalić wspaniałego Boga.

 

 1. Opowiadanie

     Niedaleko mojego domu znajduje się duży plac – jest to moje ulubione miejsce letnich zabaw na świeżym powietrzu. Miejsce to lubią także moi koledzy i koleżanki. Przez plac wiedzie polna droga, przy której rośnie kilka krzewów. Nie przejeżdżają nią nigdy samochody, czasem przechodzą nią ludzie z miasteczka do pobliskiej wioski.

     Tego popołudnia jak zwykle świetnie się bawiliśmy: ja kopałem piłkę, dziewczynki jeździły na rowerach, jeszcze inni biegali, skakali, krzyczeli. Hałas docierał aż do uszu mieszkańców pobliskich domów. Rozkrzyczani i rozbawieni nie zauważaliśmy, że na drodze pojawiła się starsza kobieta. Szła w kierunku wioski. Niosła ciężkie torby z zakupami. Nagle przystanęła. Przyglądałem jej się uważnie. Gdy chłopcy ją zobaczyli, zaczęli jeszcze głośniej krzyczeć i popisywać się. Ale ona nie reagowała na ich zachowanie. Chłopcy poczuli się trochę nieswojo. Byli ciekawi, dlaczego ona wciąż stoi i wpatruje się w rosnące przydrożne krzewy. Powoli zaczęły cichnąć krzyki. Zawołaliśmy dziewczynki i razem zbliżyliśmy się do stojącej kobiety. Spoglądaliśmy na nią z wielkim zdziwieniem. Na jej twarzy widać było zmęczenie i krople potu. Teraz dopiero wszyscy zobaczyli, że kobieta wpatruje się w ukryty wśród zarośli czarny, zniszczony krzyż, cały pokryty rdzą. Kobieta nagle z uśmiechem uklękła, zrobiła duży znak krzyża, wzięła ciężkie torby i poszła dalej, jakby nie zauważając nas. Oniemieliśmy ze zdumienia. Zaległa taka cisza, że słychać było cykanie świerszcza. Nikt z nas nie śmiał pierwszy się odezwać ani ruszyć się z miejsca. Zawstydzeni spoglądaliśmy na krzyż, którego nigdy wcześniej nie zauważyliśmy.   

Katecheza

 

Temat: PISMO ŚWIĘTE WYJĄTKOWĄ KSIĘGA

 

     W każdej książce jest wiele ciekawych wiadomości. Książki zostały napisane przez mądrych ludzi.

     Wśród tych książek jest jedna, inna niż wszystkie pozostałe. To wyjątkowa księga. To księga Pisma Świętego. Gdy patrzymy na nią, wydaje się nam, że jest to zwyczajna książka. Jednak to księga inna od wszystkich, ponieważ są w niej zapisane słowa samego Boga. Gdy czytamy księgę Pisma Świętego lub gdy jej słuchamy, mówi do nas sam Bóg.

 

Katecheza

 

Temat: ZNAKI RELIGIJNE, KTÓRE ROZPOZNAJĘ W KOŚCIELE

 

Podczas ostatniego spotkania Kasia opowiadała o tym, jak odwiedziła z babcią kościół. Babcia wyjaśniła jej wiele znaków obecnych w kościele. Spróbujmy je sobie przypomnieć.

 

 • Jaki znak wykonujemy, wchodząc do kościoła?
 • Co to jest kropielnica?
 • Gdzie są umieszczone witraże?
 • Co jeszcze możemy zobaczyć w kościele?

 

Katecheza

 

Temat: SPRAWIAM RADOŚĆ LUDZIOM I JEZUSOWI.

 

Od momentu chrztu jesteśmy Jego uczniami. Jezus pragnie, abyśmy kochali Boga i innych, tak jak On nas kocha. Możemy okazać miłość drugiemu człowiekowi, kiedy mu pomagamy. Nasza pomoc sprawia radość innym, ale i my, kiedy pomagamy innym, odczuwamy radość.

 

Katecheza

 

Temat: CHCĘ NAŚLADOWAĆ JEZUSA W MIŁOŚCI I DOBROCI.

 

              Zastanówcie się proszę: Z czym kojarzy się serce i kto kocha każdego z nas?

Tak, serce kojarzy nam się z miłością, a osoba, która kocha wszystkich to Dobry Bóg.

 

 1. Opowiadanie

Prośba Jezusa

Ponad 300 lat temu żyła we Francji mała Małgosia. Od najmłodszych lat bardzo kochała Jezusa. Często z Nim rozmawiała. Podziwiała siostry zakonne, które spotykała. Widywała je modlące się w kościele i pomagające innym ludziom. Gdy miała 4 lata, obiecała należeć do Jezusa tak jak one. Gdy dorastała, miłość do Jezusa wypełniała całe jej serce. Tak jak obiecała, została siostrą zakonną. Najważniejszym wydarzeniem w jej życiu było spotkanie z Jezusem, podczas którego Jezus ukazał jej swoje Serce jaśniejące jak słońce. Mówił, że jest ono pełne miłości do wszystkich ludzi, nawet wtedy, gdy o Nim zapominają. Jezus prosił Małgorzatę, aby przez modlitwę i dobre czyny przypominała ludziom o przepełnionym miłością do nas Sercu Jezusa.

Od tej chwili Małgosia jeszcze więcej się modliła, opiekowała się chorymi, obdarzała miłością wszystkich, którzy zwracali się do niej o pomoc. Starała się, aby jej serce było podobne do serca Jezusa.

 

Katecheza

 

Temat: MIŁOSIERDZIE BOŻE- ODDAJĘ CZEŚĆ  JEZUSOWI.

 

Za chwilę dowiemy się o rodzinnym wyjeździe Kasi do pewnego sanktuarium, ale najpierw wyjaśnimy nowe słowa.

Sanktuarium jest to szczególne miejsce modlitwy i spotkania z dobrym Bogiem, upamiętniające ważne wydarzenia. Ludzi, którzy jadą lub idą do sanktuarium nazywamy pielgrzymami. Dziś poznamy sanktuarium Miłosierdzia Bożego.

Miłosierdzie to wielka miłość połączona z wiernością i współczuciem. Bóg kocha nas właśnie taką miłością. Nawet jeśli uczynimy coś złego, Bóg nas nie zostawi, ale zawsze będzie blisko każdego z nas. Jego miłość będzie zawsze trwać.

 

Katecheza

 

Temat: ZMARTWYCHWSTAŁY JEZUS POSYŁA SWEGO DUCHA  POCIESZYCIELA.

 

Jezus jest zawsze z nami i pomaga nam w różnych sytuacjach. Dzisiaj dowiemy się, kto jeszcze udziela nam swojej pomocy i pociesza nas, kiedy jesteśmy smutni.

 

 1. Opowiadanie

 

Dzisiaj przyszedłem do przedszkola i od razu zauważyłem, że Kasia jest smutna.

– Co się stało? – zapytałem.

– Mama wpięła mi we włosy nową spinkę w kształcie kwiatka. Chciałam, żeby zobaczyły ją moje koleżanki. Szybko rozebrałam się w szatni i pobiegłam do sali. Zawołałam koleżanki, ale spinki już nie było. Teraz jest mi smutno. Tę spinkę dostałam od babci Marysi – opowiedziała mi Kasia.

– Nie martw się – pocieszałem ją

– spinka na pewno gdzieś leży. Chodź, pomogę ci jej szukać. Razem na pewno ją znajdziemy. Szukaliśmy spinki w sali, ale nigdzie jej nie było. Zapytałem panią, czy możemy wyjść do szatni, aby tam poszukać zguby. Pani zgodziła się. Szukaliśmy na podłodze i na ławkach. Kiedy nie mogliśmy znaleźć spinki, Kasia zaczęła płakać. Wziąłem ją za rękę i powiedziałem:

– Nie płacz, Kasiu, poszukajmy jeszcze w twoich ubraniach.

Podszedłem do kurtki Kasi, ale w kieszeniach nie było spinki. Zajrzałem do czapki i krzyknąłem:

– Kasiu, tu jest twoja zguba. Kasia ucieszyła się i powiedziała z radością:

– Dziękuję ci, Marku, za to, że mnie pocieszałeś i znalazłeś moją spinkę.

 

Katecheza

 

Temat: ZMARTWYCHWSTAŁY JEZUS JEST ZE MNĄ .

 

Moi mili, przypomnijcie sobie: Jakie święta przeżywaliśmy niedawno? Na pamiątkę jakiego wydarzenia obchodzimy Wielkanoc?

Święta Wielkanocne są bardzo radosne, ponieważ cieszymy się zmartwychwstaniem Jezusa, który pokonał śmierć. W kościele przypomina nam o tym wydarzeniu pusty grób, figura zmartwychwstałego Jezusa, a także duża świeca zwana paschałem.

 1. Piosenka „Jezus jest tu”

 1. Opowiadanie

Pani na katechezie powiedziała nam, że zmartwychwstały Jezus jest zawsze obecny pośród nas. Rozejrzałam się dookoła i bardzo się zdziwiłam, bo nigdzie Go nie widziałam. Zapytałam Marka:

– Marek, czy widzisz tu Jezusa?

– Nie – odpowiedział Marek

– zapytam panią katechetkę, gdzie ona Go widzi – i podniósł rękę do góry.

– Słucham, Marku – powiedziała pani.

– Proszę pani, jak Jezus może być obecny wśród nas, skoro Go nie widzimy?

Gdy usłyszeliśmy pytanie Marka, wszyscy czekaliśmy z niecierpliwością na odpowiedź pani.

– Drogie dzieci – powiedziała pani katechetka z uśmiechem – to, że nie widzimy Jezusa, nie oznacza, że Go tu nie ma. Przecież On jest obecny wśród nas, gdy się modlimy, gdy uczymy się o Nim oraz śpiewamy religijne piosenki. Jezus powiedział, że gdy Jego uczniowie są razem, On jest pośród nich. My jesteśmy uczniami Jezusa i zebraliśmy się razem na katechezie, aby Go wychwalać i poznawać. Jezus jest wśród nas, kiedy spotykamy się w Jego imię. Jezus mieszka w nas, w naszych rodzicach, przyjaciołach, nauczycielach. Mieszka w każdym człowieku. Jest z nami w każdym miejscu i w każdym czasie.

 

 1. Pytanie do opowiadania

 

– Czego Kasia nie zrozumiała z wypowiedzi pani?

– O co Marek zapytał panią katechetkę?

– Co odpowiedziała dzieciom pani?

 

 1. Kolorowanka

http://e-kolorowanka.pl/wierze-w-boga/13264-wierze-w-boga-kolorowanka-14.html

 

Pozdrawiam

Piotr S.