• Miejskie Przedszkole  Nr w Kołobrzegu
A A A

Chcę się podzielić bajką relaksacyjną, posługującą się wizualizacją w celu odprężenia i uspokojenia, którą jakiś czas temu napisała p. Anna Karcz - psycholog (z moimi drobnymi zmianami ;) ).

Czytając ją dziecku warto zrobić to powoli, zwracając uwagę na intonację. Poproś dziecko, by usiadło wygodnie, odetchnęło głęboko, wczuwało się w treść czytanego opowiadania, starając się nie myśleć o niczym innym.

Chcę się podzielić bajką relaksacyjną, posługującą się wizualizacją w celu odprężenia i uspokojenia, którą jakiś czas temu napisała p. Anna Karcz - psycholog (z moimi drobnymi zmianami ;) ).

Czytając ją dziecku warto zrobić to powoli, zwracając uwagę na intonację. Poproś dziecko, by usiadło wygodnie, odetchnęło głęboko, wczuwało się w treść czytanego opowiadania, starając się nie myśleć o niczym innym.

Przy okazji treningu pamięci można poćwiczyć także umiejętność rozpoznawania oraz nazywania emocji. Taką okazję dają nam karty utworzone przez psychologa Annę Karcz.

Karty, po wydrukowaniu w dwóch kopiach i wycięciu, można wykorzystać w wielu wariantach zabaw. 

Na przykład można zagrać w klasyczne memo. Uczestnicy rozkładają wymieszany zestaw kart, w którym znajdują się po dwie karty tego samego typu, w taki sposób, by obrazki były zakryte. Gracz w swojej kolejce odsłania dwie karty na raz i ma za zadanie trafić na parę – dwie identyczne karty. Jeśli mu się nie uda, odkłada karty w miejsce gdzie przed chwilą leżały. Jeśli para zostanie odgadnięta, gracz ją zbiera. Dziecko musi zapamiętać zarówno zwierzę na karcie jak i emocję, którą przedstawia jego mina. Wygrywa ten, kto zbierze największą ilość kart.

Dobrej zabawy!

Alina Kornak

Chciałabym zaproponować dziś pomoc, która pomoże we wzajemnym zbliżeniu się do siebie. Poniżej zamieszczona jest, opracowaną przez Annę Karcz - psychologa plansza i zasady, którymi się można w tej grze posługiwać. Zachęcam jednak do przyjrzenia się grze z perspektywy Waszych potrzeb i dostosowania jej do nich.

PRZYGOTUJCIE:
– wydrukowaną planszę,
– kostkę,
– tyle pionków, ilu jest graczy,
– koraliki (lub guziki lub kamyki).

Bajka dla dzieci o emocjach. Na Ubulandii - podobnie jak na Ziemi - gości zarówno radość jak i smutek, a odczuwanie różnych emocji i doznań stanowi codzienny element życia. Ponieważ Ubu nie do końca zdążył oswoić się z bogactwem uczuć występującym na Ziemi, Pola postanowiła dokładnie mu wszystko wyjaśnić...
 

Wykorzystując obrazki z gry memo można przeprowadzić serię ćwiczeń gramatycznych. Możemy ćwiczyć: liczbę pojedynczą i mnogą, rodzaj gramatyczny, odmianę przez przypadki, układanie zdań prostych, złożonych oraz pytań. Przy okazji zachęcamy do mówienia oraz poszerzamy zasób słownictwa dziecka.

Całość dostępna TUTAJ

 

 

Wspaniałą zabawą z dzieckiem jest gra planszowa. Najlepiej od początku do końca przygotować ją wspólnie z dzieckiem. Logopedyczna gra planszowa ma tą ogromną zaletę, że utrwala prawidłową wymowę ćwiczonych głosek.

  1. Bardzo łatwym sposobem na przygotowanie gry są nakrętki plastikowe po mleku lub duże nakrętki po innych butelkach. Wewnątrz naklejki przyklejamy obrazki z ćwiczonymi głoskami. Odwracamy je obrazkiem do dołu, układamy z nich na podłodze węża. Dwa ludziki, zwierzęta, pionki z innej gry, kostka, wyznaczamy: start i metę. Dla dzieci, które potrafią czytać oprócz obrazków, możemy na przemian przykleić zwroty, wyrazy, zdania. Dbamy o staranną wymowę!!!!
  2. Drugi wariant to przyklejenie na dużym szarym papierze lub na kartce papieru A3, na dużym kartonie obrazki z ćwiczoną głoską, tak żeby utworzyły one grę planszową. Postępujemy analogicznie do punktu pierwszego. Poniżej zamieszczam materiał tematyczny dla głoski sz, ż, cz.

Całość TUTAJ

Kolejnym ćwiczeniem umożliwiającym zabawę oddechem a przez to regulację naszych emocji jest zabawa w pożar. Nie, nie będziemy nic podpalać :) Potrzebujemy tylko naszych dłoni. Składamy więc je razem i bardzo intensywnie pocieramy jedną o drugą. Robimy to tak długo i intensywnie, aż poczujemy, że są bardzo ciepłe. To nasz pożar. Czas więc na akcję strażacką :) bierzemy głęboki oddech i bardzo mocno i długo wydmuchujemy powietrze na nasze ręce. Ufff ugasiliśmy pożar :)