• Miejskie Przedszkole Nr w Kołobrzegu
A A A

Katecheza

 

Temat: SPRAWIAM RADOŚĆ LUDZIOM I JEZUSOWI.

 

Od momentu chrztu jesteśmy Jego uczniami. Jezus pragnie, abyśmy kochali Boga i innych, tak jak On nas kocha. Możemy okazać miłość drugiemu człowiekowi, kiedy mu pomagamy. Nasza pomoc sprawia radość innym, ale i my, kiedy pomagamy innym, odczuwamy radość.

 

 1. Piosenka „Jezus jest tu”

 

Katecheza

 

Temat: MIŁOSIERDZIE BOŻE- ODDAJĘ CZEŚĆ  JEZUSOWI.

 

 1. Piosenka „Jezu ufam Tobie”

 

 

Jezu ufam Tobie,

Jezu kocham Cię.

W miłosierdziu swoim nie opuścisz mnie.

Jezu ufam Tobie,

Jezu kocham Cię.

Do swojego serca mocno przytul mnie.

 

Temat: ZMARTWYCHWSTAŁY JEZUS JEST ZE MNĄ .

 

Moi mili, przypomnijcie sobie: Jakie święta przeżywaliśmy niedawno? Na pamiątkę jakiego wydarzenia obchodzimy Wielkanoc?

Święta Wielkanocne są bardzo radosne, ponieważ cieszymy się zmartwychwstaniem Jezusa, który pokonał śmierć. W kościele przypomina nam o tym wydarzeniu pusty grób, figura zmartwychwstałego Jezusa, a także duża świeca zwana paschałem.

 1. Piosenka „Jezus jest tu”

Katecheza 1.04.2021 r.

 

Temat: WIELKI PIĄTEK- RAZEM Z JEZUSEM PRZEŻYWAM JEGO DROGĘ KRZYŻOWĄ.

 

Drogie dzieci, już jutro będziemy przeżywać wydarzenia Wielkiego Piątku. W tym dniu, z miłości do nas, Jezus zgodził się nieść krzyż, a potem na nim umarł. Drogę, którą szedł

 z krzyżem, nazywamy drogą krzyżową.  Jest to smutny czas, w którym Pan Jezus wiele wycierpiał i umarł dla nas, ale musimy pamiętać, że zrobił to z miłości i po trzech dniach zmartwychwstał i otworzył nam niebo.

 

Katecheza

 

Temat: SZANUJE ZNAK KRZYŻA.

 

     „W imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego”- Tymi słowami chwalimy dobrego Boga Ojca, Jego Syna – Jezusa, i Ducha Świętego. To krótka, lecz bardzo piękna modlitwa. Znak krzyża wykonujemy zawsze uważnie i starannie, aby naszym przeżegnaniem się naprawdę chwalić wspaniałego Boga.

 

 1. Opowiadanie

     Niedaleko mojego domu znajduje się duży plac – jest to moje ulubione miejsce letnich zabaw na świeżym powietrzu. Miejsce to lubią także moi koledzy i koleżanki. Przez plac wiedzie polna droga, przy której rośnie kilka krzewów. Nie przejeżdżają nią nigdy samochody, czasem przechodzą nią ludzie z miasteczka do pobliskiej wioski.

     Tego popołudnia jak zwykle świetnie się bawiliśmy: ja kopałem piłkę, dziewczynki jeździły na rowerach, jeszcze inni biegali, skakali, krzyczeli. Hałas docierał aż do uszu mieszkańców pobliskich domów. Rozkrzyczani i rozbawieni nie zauważaliśmy, że na drodze pojawiła się starsza kobieta. Szła w kierunku wioski. Niosła ciężkie torby z zakupami. Nagle przystanęła. Przyglądałem jej się uważnie. Gdy chłopcy ją zobaczyli, zaczęli jeszcze głośniej krzyczeć i popisywać się. Ale ona nie reagowała na ich zachowanie. Chłopcy poczuli się trochę nieswojo. Byli ciekawi, dlaczego ona wciąż stoi i wpatruje się w rosnące przydrożne krzewy. Powoli zaczęły cichnąć krzyki. Zawołaliśmy dziewczynki i razem zbliżyliśmy się do stojącej kobiety. Spoglądaliśmy na nią z wielkim zdziwieniem. Na jej twarzy widać było zmęczenie i krople potu. Teraz dopiero wszyscy zobaczyli, że kobieta wpatruje się w ukryty wśród zarośli czarny, zniszczony krzyż, cały pokryty rdzą. Kobieta nagle z uśmiechem uklękła, zrobiła duży znak krzyża, wzięła ciężkie torby i poszła dalej, jakby nie zauważając nas. Oniemieliśmy ze zdumienia. Zaległa taka cisza, że słychać było cykanie świerszcza. Nikt z nas nie śmiał pierwszy się odezwać ani ruszyć się z miejsca. Zawstydzeni spoglądaliśmy na krzyż, którego nigdy wcześniej nie zauważyliśmy.   

Katecheza 30.03.21

Temat: WIELKI CZWARTEK- DZIĘKUJĘ PANU BOGU ZA EUCHARYSTIĘ

 

Moi Drodzy, niedługo Wielki Czwartek, w tym dniu będziemy uczestniczyć ze swoją rodziną w uroczystej Mszy Świętej i dziękować              Panu Jezusowi, że został z nami pod postaciami chleba i wina, za to, że            dał nam kapłanów, którzy codziennie odprawiają dla nas Mszę Świętą.

 1. Zastanówcie się:
  • Do czego służy chleb?
  • Dlaczego ludzie jedzą chleb?
  • Jak nazywamy uroczyste świąteczne spotkanie przy stole?

 

Katecheza

 

Temat: PISMO ŚWIĘTE WYJĄTKOWĄ KSIĘGA

 

     W każdej książce jest wiele ciekawych wiadomości. Książki zostały napisane przez mądrych ludzi.

     Wśród tych książek jest jedna, inna niż wszystkie pozostałe. To wyjątkowa księga. To księga Pisma Świętego. Gdy patrzymy na nią, wydaje się nam, że jest to zwyczajna książka. Jednak to księga inna od wszystkich, ponieważ są w niej zapisane słowa samego Boga. Gdy czytamy księgę Pisma Świętego lub gdy jej słuchamy, mówi do nas sam Bóg.