• Miejskie Przedszkole  Nr w Kołobrzegu
A A A

Ćwiczenia warg:

- cmokanie – jak najgłośniej,

- cmokanie raz na prawą, raz na lewą stronę (na boki),

- rozciąganie i ściągnięte warg,

- kąciki warg w górę (radość) i kąciki warg w dół (smutek),

- „Zajączek” – usta ściągnięte tak, żeby było widać tylko dwa przednie zęby,

- parskanie – usta rozluźnione,

- wargi wyciągnięte do przodu, grube – tzw. murzyńskie,

 

 

Wszyscy domownicy chwytają się za ręce, tworząc długi łańcuch przyjaciół. Osoba, która jest na początku łańcucha wykonuje polecenia wydawane przez prowadzącego rodzica np: prowadzić bardzo powoli w całkowitej ciszy, prowadzić bardzo szybko, prowadzić w rytm melodii nucąc lub śpiewając. Polecenia podawane powinny być szybko z jednoczesną zmianą tempa. Po chwili następuje zmiana osoby prowadzącej. 
W zabawie chodzi o integrację, umiejętność wykonywania poleceń, współpracę.
Udanej zabawy :)
Alina Kornak - psycholożka.
Wyobraźmy sobie, że wszyscy w rodzinie jesteście mieszkańcami bajkowego państwa – Federacji Zjednoczonych Bajek. Każdy z Was jest postacią z jakiejś bajki. Narysujcie teraz to państwo oraz narysujcie w nim siebie . Na mapie narysujcie z dziećmi wszystkie szczegóły które uważacie za ważne Starajcie się podczas pracy nie rozmawiać ze sobą bądź rozmawiać tylko o szczegółach dotyczących mapy. I tu zastosujcie elementy muzykoterapii włączając muzykę relaksacyjną. Po zakończeniu pracy powieście mapę na przykład na ścianie i dopiero wtedy każde z dzieci i rodzice ma możliwość podzielenia się swoimi uwagami – kim jest w naszym bajkowym państwie, w jakim miejscu się znajduje? Itp. To zabawa dla całej rodziny! Świetnie integruje :)
Miłej zabawy!.
Alina Kornak - psycholożka.

W wielkim stawie, tuż obok Sosnowego Lasu, mieszkały zielone żabki, które robiły dużo hałasu. Wieczorami głośno rechotały, kumkały i wesoło się śmiały. Wszystkie bardzo się lubiły, często w „szkołę” się bawiły. Jedna była nauczycielką, druga dyrektorem, trzecia była panią woźną, a pozostałe odgrywały uczniów role. Bardzo tę zabawę lubiły, zawsze zgodnie się bawiły i o pójściu do prawdziwej szkoły od dawna marzyły. Żabki nie chodziły jeszcze do szkoły, bo były za małe. Na harcach i zabawach spędzały dni całe. Wreszcie przyszła pora na naukę w szkole.

Zachęcam do rozmowy z dziećmi na poniższe tematy. Przygotujcie sobie czas, spokój i uważność do słuchania. Mogą bardzo ciekawe rzeczy wyjść, a dzieci mają szansę poczuć się ważne i słuchane :)
 
- Co byś zrobił/a gdybyś został/a milionerem/ką? 
- Co byś zrobił/a gdybyś przez 2 dni mieszkał/a na bezludnej wyspie? 
- Gdybyś mógł/mogła wyjechać dokąd chcesz, to jakie miejsce wybrałbyś/abyś i kogo zabrałbyś/abyś ze sobą? 
- Złapałeś/aś złotą rybkę - ona ma spełnić twoje trzy życzenia, jakie?  
 
Pozdrawiam.
Alina Kornak - psycholożka.

Ćwiczenia aktualizacji słów